На 20 май светът отбелязва Международния ден на пчелите.
Денят се отбелязва от 2018 г. по инициатива на Словенската асоциация на пчеларите с подкрепата на правителството на Словения, одобрен с резолюция A/RES/72/211 на Общото събрание на ООН от 20 декември 2017 г. с цел да се информира обществеността за значението на пчелите и пчелните продукти, както и по въпросите, свързани със защитата на застрашените от изчезване пчели.
Денят е годишнина от рождението на словенеца Антон Янша /1734-1773/, който изучавал размножаването на пчелите и положил основите на съвременното пчеларство.
България е активен член на Междуправителствената научно-политическа платформа за биологично разнообразие и екосистемни услуги (IPBES), представяна от МОСВ. Докладът на IPBES, разработен от 80 учени от цял свят, изразява загриженост заради предизвикателството да се изхрани нарастващото население на света през следващите десетилетия. Изчезването на пчелите би било проблем за човешката раса, тъй като 1/3 от произвежданата храна в света, всяка трета лъжица храна зависи от наличието на опрашители.
Изчезването на пчелите би било проблем за човешката раса, тъй като 1/3 от произвежданата храна в света, всяка трета лъжица храна зависи от наличието на опрашители. Международният доклад, изготвен от учените към Междуправителствената научно-политическа платформа за биологично разнообразие и екосистемни услуги (IPBES, 2016 г., ) представи ключови послания с числата:
235 милиарда до 577 милиарда американски долара от годишното световно производство на храни е пряк принос от опрашители;
✓ 20 000 - брой видове диви пчели. Има и някои видове пеперуди, молци, оси, бръмбари, птици, прилепи и други гръбначни животни, които допринасят за опрашването.
✓ 75% - процент от „основните видове световни хранителни култури“ зависят в някаква степен от опрашването. Към тях се причисляват редица плодове, зеленчуци, семена, ядки и маслодайни култури, които съдържат големи количества микроелементи, витамини и минерали, важни за хранителния режим на човека.
300% - Увеличение на обема на селскостопанската продукция, която зависи от опрашването през последните 50 години.
✓ Почти 90% - процент диви цъфтящи растения, които зависят в различна степен от опрашителите.
✓ 1,6 милиона тона – годишно производство на мед от обикновената медоносна пчела.
✓ 16,5% - Процент гръбначни опрашители, застрашени от изчезване в световен мащаб, по Червения списък на IUCN, достигащ 30 % на островите.
✓ +40% – Процент на видовете безгръбначни опрашители – предимно пчели и пеперуди, застрашени от изчезване.
✓ Шоколадът, например, се получава от семена на какаово дърво (годишна световна стойност на реколтата от какаови зърна, 5,7 милиарда щатски долара). Cecidomyiid и ceratopogonid са от съществено значение за неговото опрашване.
Всеки един от нас, без да е учен, експерт или пчелар, може да е полезен за пчелите, опрашителите, екосистемите, себе си чрез най-обикновени действия:
Присъединете се към отбелязване за Световния ден на пчелите;
Засадете подходящи за пчелите цветя и растения във и около дома си или двора си;
Засадете живи плетове;
Създайте пчелни къщи/ хотели за насекоми;
Изберете органични и устойчиви храни;
Купувайте мед и пчелни продукти на производители;
Избягвайте употребата на вредните химикали и пестициди;
Оставете/пазете местата за гнездене на земните пчели.