Враца плюс - вести от Дунав до Балкана
Любопитно

20 май - Международен ден на пчелите

  20.05.2025 15:15
20 май - Международен ден на пчелите

На 20 май светът отбелязва Международния ден на пчелите.

Денят се отбелязва от 2018 г. по инициатива на Словенската асоциация на пчеларите с подкрепата на правителството на Словения, одобрен с резолюция A/RES/72/211 на Общото събрание на ООН от 20 декември 2017 г. с цел да се информира обществеността за значението на пчелите и пчелните продукти, както и по въпросите, свързани със защитата на застрашените от изчезване пчели.

Денят е годишнина от рождението на словенеца Антон Янша /1734-1773/, който изучавал размножаването на пчелите и положил основите на съвременното пчеларство.

България е активен член на Междуправителствената научно-политическа платформа за биологично разнообразие и екосистемни услуги (IPBES), представяна от МОСВ. Докладът на IPBES, разработен от 80 учени от цял ​​свят, изразява загриженост заради предизвикателството да се изхрани нарастващото население на света през следващите десетилетия. Изчезването на пчелите би било проблем за човешката раса, тъй като 1/3 от произвежданата храна в света, всяка трета лъжица храна зависи от наличието на опрашители.

Изчезването на пчелите би било проблем за човешката раса, тъй като 1/3 от произвежданата храна в света, всяка трета лъжица храна зависи от наличието на опрашители. Международният доклад, изготвен от учените към Междуправителствената научно-политическа платформа за биологично разнообразие и екосистемни услуги (IPBES, 2016 г., ) представи ключови послания с числата:

235 милиарда до 577 милиарда американски долара от годишното световно производство на храни е пряк принос от опрашители;

✓ 20 000 - брой видове диви пчели. Има и някои видове пеперуди, молци, оси, бръмбари, птици, прилепи и други гръбначни животни, които допринасят за опрашването.

✓ 75% - процент от „основните видове световни хранителни култури“ зависят в някаква степен от опрашването. Към тях се причисляват редица плодове, зеленчуци, семена, ядки и маслодайни култури, които съдържат големи количества микроелементи, витамини и минерали, важни за хранителния режим на човека.

300% - Увеличение на обема на селскостопанската продукция, която зависи от опрашването през последните 50 години.

✓ Почти 90% - процент диви цъфтящи растения, които зависят в различна степен от опрашителите.

✓ 1,6 милиона тона – годишно производство на мед от обикновената медоносна пчела.

✓ 16,5% - Процент гръбначни опрашители, застрашени от изчезване в световен мащаб, по Червения списък на IUCN, достигащ 30 % на островите.

✓ +40% – Процент на видовете безгръбначни опрашители – предимно пчели и пеперуди, застрашени от изчезване.

✓ Шоколадът, например, се получава от семена на какаово дърво (годишна световна стойност на реколтата от какаови зърна, 5,7 милиарда щатски долара). Cecidomyiid и ceratopogonid са от съществено значение за неговото опрашване.

Всеки един от нас, без да е учен, експерт или пчелар, може да е полезен за пчелите, опрашителите, екосистемите, себе си чрез най-обикновени действия:

    Присъединете се към отбелязване за Световния ден на пчелите;

    Засадете подходящи за пчелите цветя и растения във и около дома си или двора си;

    Засадете живи плетове;

    Създайте пчелни къщи/ хотели за насекоми;

    Изберете органични и устойчиви храни;

    Купувайте мед и пчелни продукти на производители;

    Избягвайте употребата на вредните химикали и пестициди;

    Оставете/пазете местата за гнездене на земните пчели.

Последни
Анкета
Смятате ли, че националния бойкот на търговските вериги ще има ефект върху цените?

Резултати