През последните дни гражданската платформа Изправи се.БГ получихме множество сигнали от граждани във връзка с драстично завишени сметки за ток за периода ноември-декември.
Междувременно ЕРП-тата излязоха с позиции, че всичко със сметките било „точно“ – те правилно са изчислили, просто, видите ли, гражданите потребявали повече спрямо миналата година – и то с поне 40%?!
Въпреки небивалиците на монополистите хората твърдят, че консумацията им на ел. енергия в сравнение с предходната година не се е променила, а отчетният период е същият и температурата на въздуха е сходна.
Хората са гневни, защото на фона на всеобщото поскъпване на живота плащането на двойни сметки е непосилно и несправедливо. След ценовия шамар над потребителите сега на ред е токов удар върху стотици хиляди домакинства.
Гражданите настояват за нашата намеса, защото в държавата на монополите и лобитата някой трябва да ги защити. Затова като първа стъпка предлагаме да залеем Комисията за енергийно и водно регулиране с жалби срещу високите сметки.
За улеснение на гражданите, които искат да се включат, прилагаме в коментарите примерна жалба до КЕВР, която всеки може да попълни изпрати до Комисията – или на хартиен носител чрез вашето ЕРП („ЕВН БЪЛГАРИЯ ЕЛЕКТРОСНАБДЯВАНЕ“ ЕАД, „ЕЛЕКТРОХОЛД ПРОДАЖБИ“ ЕАД, „ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ“ АД), или с електронен подпис в Единния портал за предоставяне на информация и услуги от КЕВР (portal.dker.bg/). Към жалбата приложете фактурите си за м. декември 2024 г. – м. януари 2025 г. и м. декември 2025 г. – м. януари 2026 г.
Ще изчакаме резултатите от проверката на КЕВР и в случай че резултатите са неудовлетворителни – ще се видим с ЕРП-тата в съда.
Линк за сваляне на жалбата: izpravise.bg/zhalba-tok-2026/
