Управляващата коалиция ГЕРБ-БСП- ИТН и “ДПС- Ново начало” на Делян Пеевски избраха за омбудсман Велислава Делчева, която бе предложена от партията на Бойко Борисов. До това се стигна, след като държавата нямаше омбудсман повече от година, а процедурата за избор на нов беше забавена с месеци. Преди ден обаче мнозинството изведнъж се разбърза.
Делчева беше единственият от шестимата кандидати, предложен от политическа сила. Тя бе избрана със 123 гласа ‘за” (62 - ГЕРБ, 27 - ДПС-Ново начало, 17 - ИТН , 13 - БСП и 4 гласа от отцепилите се от групата на АПС депутати), 92 гласа “против” (ПП-ДБ - 33; “Възраждане” - 31; 11- МЕЧ, 10 - Величие; 7-АПС) и 5 “въздържал се”.
БСП подкрепи както номинацията на ГЕРБ за омбудсман, така и коалиционния си партньор в партийното си обединение Мая Манолова, която също беше кандидат за поста. След гласуването Драгомир Стойнев от БСП се опита да обясни гласуването на социалистите: "Така се бяхме разбрали с партньорите в управлението, че е необходимо да има избран омбудсман, за да разсеем съмненията както в страната, така и в Европа, че ще има машинации за антикорупционната комисия. С избора на омбудсман изцяло спасяваме средствата по Плана за устойчивост и това е държавническа политика. За съжаление кандидатът на БСП Мая Манолова, която впрочем е издигната от НПО и отдавна напусна БСП, но е част от коалиция “БСП- Обединена левица”, събра само 38 гласа. Нямаше как да бъде избрана, защото не получи достатъчно голяма подкрепа. Получи тази на БСП, винаги сме заставали зад нея, но трябваше да убеди и останалата част от залата".
Процедурата за избор на омбудсман започна още през февруари, а кандидатите бяха ясни от март, но процедурата бе оставена "на трупчета". В четвъртък управляващите изведнъж се разбързаха, а според източници на Mediapool причината за това е настояване на Европейската комисия, свързано с парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Сегашното изказване на Стойнев, че с избора на омбудсман “изцяло спасяваме средствата по Плана за устойчивост” индиректно потвърждават това.
Каква е връзката с плана за възстановяване и КПК
Омбудсманът е част от номинационната комисия за избор на членове на антикорупционната комисия (КПК). Във въпросната комисия по закон трябва да участват по един член от Върховния ВКС, от Висшия адвокатски съвет, от правосъдното министерство, от институцията на омбудсмана и от Сметната палата. Миналата седмица правилата за избор на членове на КПК бяха променени от управляващото мнозинство, защото плащания по Плана за възстановяване и устойчивост са обвързани с обновяването на антикорупционната комисия. Направените поправки предвиждат номинационната комисия да може да заседава и да взима решения с гласовете на четирима от своите петима членове. Тогава беше ясно, че поправката се прави заради липсата на избран омбудсман. Според източници на Mediapool обаче от Европейската комисия са настояли номинационната комисия да е в пълен състав и така се е стигнало до изненадващото бързане за избор на омбудсман.
Критики към гласуването на БСП
Заради гласуването им и за Манолова, и за избраната Делчева, от “Възраждане” сравниха групата на БСП с актьори от "Болшой театър". Критики отправиха и от МЕЧ. Явор Божанков от ПП-ДБ пък благодари, че "навреме е изключен от левицата". Още по време на дебатите Йордан Иванов от "Продължаваме промяната - Демократична България" попита БСП дали ще подкрепи друг кандидат, освен Манолова, но не получи ясен отговор. "Днес всеки народен представител трябва да упражни правото си на вот спрямо своята съвест. Гражданите имат нужда от национален и обществен защитник", каза от трибуната Нина Димитрова от БСП.
"Очевидна кандидатура на Борисов и Пеевски заради КПК"
В пленарната зала от “Възраждане” нарекоха Делчева “очевидна кандидатура на Пеевски и Борисов”. Според лидера на “Възраждане” Костадин Костадинов Делчева е и “кандидатура на посолствата” заради биографията ѝ и работата и като експерт в "Инициатива на USAID за укрепване на съдебната власт за България" и институт “Отворено общество”. "Всички знаем, че управляващите и Пеевски си гласуват регулатори. Никой не го е грижа дали ще има омбудсман, или не. Това се прави заради номинационната комисия на антикорупционната комисия, която да започне работа и да бъде в пълен състав. Голямата цел е да се задейства бухалката на КПК и с правомощията си да изпълнява политически поръчки", каза Петър Петров от "Възраждане". Те упрекнаха Делчева и в конфликт на интереси, защото според тях партньорът и е директор на дирекция в администрацията на парламента.
Манолова: Гласовете на БСП бяха решаващи за избора на кандидатката на ГЕРБ, ДПС-НН
Позиция на Манолова в социалните мрежи: “Днес 13-те гласа на БСП бяха решаващи за избора на кандидатката за омбудсман на ГЕРБ, ДПС-Ново начало и ИТН на първи тур. Без техните 13 гласа щеше да има балотаж между мен и Велислава Делчева. Резултатът от втория тур очевидно ги страхуваше. Защото цялата опозиция заяви готовност на балотаж да се обедини срещу човека на ГЕРБ и ДПС-НН. Продължавам да правя това, което правех и досега - да защитавам гражданите от властта, а не властта от гражданите. Кое от двете ще прави новият омбудсман, предстои да видим. Но партийната подкрепа ясно начертава трасето. Партиите за пореден път застанаха срещу интересите на гражданите. Но и това все някога ще свърши.”