Кой каза „не“? Евродепутатите, гласували "против" еврото за България са общо 69, като мнозинството, 31, са членове на групата ESN и са от общо 12 държави
България направи последните две стъпки към присъединяването си към еврозоната и окончателно получи одобрение след гласуване в Европейския парламент в Страсбург и в Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел. Страната получи фиксирана дата за въвеждане на единната европейска валута – 1 януари 2026 г. От август тази година до края на 2025 г., цените на стоките и услугите задължително ще се изписват както в лева, така и в евро.
Малко след 13:00 ч. във вторник, 8 юли, Европейският парламент даде зелена светлина за приемането на България в еврозоната. Гласуването се проведе в Страсбург. За одобрението беше необходимо обикновено мнозинство. 531 евродепутати гласуваха „за“, 69 – „против“, а 79 се въздържаха.
Българските евродепутати, които гласуваха против, бяха Рада Лайкова, Станислав Стоянов и Петър Волгин – и тримата членове на Европейския парламент от българската партия „Възраждане“, представляващи групата „Европа на суверенните нации“ (ESN). Това е крайнодясна политическа формация, сформирана na 10 юли 2024 г., и най-малката група в 10-ия Европейски парламент с общо 25 членове. Основният ѝ принцип е националният суверенитет, а в политическата им декларация се подчертава опозицията към прекомерната намеса на Европейския съюз в делата на държавите членки.
Рада Лайкова
Рада Лайкова е член на ЕКОН (Комисия по икономически и парични въпроси) и DASE (Делегация за връзки с държавите от Югоизточна Азия и АСЕАН), както и заместник в IMCO (Комисия по вътрешния пазар и защита на потребителите) и DCAS (Делегация за връзки с Централна Азия). Лайкова направи неуспешен опит да отложи гласуването в Европарламента поради предполагаем конфликт на интереси, тъй като докладчикът по темата – Ева Майдел, е от управляващата партия ГЕРБ. Предложението ѝ беше отхвърлено с мнозинство, а гласуването се проведе по график.
Рада Лайкова е член на: ECON (Комисия по икономически и парични въпроси) ; DASE Делегация за връзки с държавите от Югоизточна Азия и Асоциацията на народите от Югоизточна Азия (АСЕАН)
Като заместник член е включена и в: IMCO (Комисия по вътрешния пазар и защита на потребителите); DCAS (Делегация за връзки с Централна Азия)
Станислав Стоянов
Стоянов беше единствен кандидат за позицията на председател на партията EСН и беше избран единодушно. Той е роден на 5 април 1981 г. в град Варна, завършва бакалавърска степен по „Приложна лингвистика с френски и испански език“, а след това магистратура по „Европейска интеграция“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Изкарва втора магистратура по „Европейска публична администрация“ от Лиежкия университет, Белгия. Станислав Стоянов е сред учредителите на партия „Възраждане“ през 2014 г.
Стоянов участва в: AFET (Комисия по външни работи); TRAN (Комисия по транспорт и туризъм); D-RU (Делегация за сътрудничество ЕС–Русия)
Като заместник член е включен и в: AGRI (Комисия по земеделие и развитие на селските райони); D-IN (Делегация за връзки с Индия); DACP (Съвместна парламентарна асамблея ОДАКТБ–ЕС); DAFR (Парламентарна асамблея Африка–ЕС)
Петър Волгин
Петър Волгин е роден с фамилията Георгиев, но променя фамилията си по името на рода на баща му, който е с руско потекло. Роден е на 28 септември 1969 г..Учи българска филология в Софийския университет; дипломната му работа е посветена на руския литературен авангард през 20-те години на ХХ век. Волгин е известен с проруските си позиции. Интервюто му с руската посланичка Елеонора Митрофанова води до конфликт с БНР, които не го излъчват в ефир. Волгин е и говорител на ЕСН.
Волгин участва в: EMPL (Комисия по заетост и социални въпроси); D-IL (Делегация за връзки с Израел)
Като заместник член е включен в: AFET (Комисия по външни работи); ITRE (Комисия по промишленост, изследвания и енергетика); LIBE (Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи); EUDS (Специална комисия по европейския щит за демокрацията); D-UK (Парламентарна асамблея за партньорство между ЕС и Обединеното кралство); D-CN (Делегация за връзки с Китайската народна република)
Евродепутатите, гласували "против" еврото за България са общо 69, като мнозинството, 26, са членове на групата ESN, 20 са от "Патриоти за Европа" (Patriots for Europe), 16 са независими, 5 са от ECR, 1 e от S&D и 1 е от Renew. Те са от общо 12 държави: Гърция, Германия, Белгия, Италия, Унгария, Полша, Чехия, Австрия, Швеция, Дания, България, Румъния и Словакия.
Източник - https://www.vesti.bg