Враца плюс - вести от Дунав до Балкана
Бизнес

Приключи плановият годишен ремонт на Пети блок на АЕЦ „Козлодуй”

  11.06.2025 20:54
Приключи плановият годишен ремонт на Пети блок  на АЕЦ „Козлодуй”

На 11 юни 2025 г. след приключване на плановия годишен ремонт пети блок на АЕЦ „Козлодуй” беше включен в електроенергийната система на страната след извършена проверка и издадена положителна оценка от Агенцията за ядрено регулиране.

Успешно са изпълнени планираните дейности по ремонт на оборудването и техническо обслужване на системите и съоръженията. По график са реализирани предвидените мерки, свързани с повишаване на безопасността и осигуряване на дългосрочната експлоатация.

По време на ремонта, започнал на 5 май, в реактора на блока е заредено свежо ядрено гориво тип RWFA, произведено от Уестингхаус. След първото презареждане с новия тип гориво през пролетта на миналата година надеждната работа на 5 блок потвърждава успешното изпълнение на програмата на АЕЦ „Козлодуй” за диверсификация в ядрено-горивния цикъл.

В съответствие с технологичния регламент натоварването на блока се извършва поетапно.

Последни
Анкета
Трябва ли България да приеме еврото от 1 януари 2026 година ?

Резултати