Враца плюс - вести от Дунав до Балкана
България

Лазаровден

  11.04.2025 23:02
 Лазаровден

 На този ден вярващите си спомнят едно от основните чудеса, извършени от Исус - възкресението на Лазар.
През 2025 година Лазарова събота се пада на 12 април. Всяка година се празнува на различни дати, в зависимост от датата на Великден.

Лазарова събота, денят, който предхожда Вход Господен в Йерусалим или Цветница, заема особено място сред многобройните православни празници. Събота от шестата седмица на Великия пост се чества в чест на праведния Лазар. Исус го възкресил от мъртвите четири дни след смъртта му.
Този ден бележи началото на Страстната седмица, седмицата преди Великден, която е посветена на последните дни от земния живот на Исус. Това е най-строгият период на Великия пост, той подготвя християните за празника Възкресение Христово.
Лазарова събота е символ на надеждата за вечен живот за всички вярващи.

Църковни традиции и народни обичаи

На този ден църковните служители носят бели празнични одежди вместо обичайните черни. В църквите помнят чудото на възкресението на Лазар, четат молитви за починалите, символизиращи връзката на живите с починалите и вярата във вечния духовен живот. Също на този ден се отслужва литургията на Йоан Златоуст. Освен това според традицията на Лазарова събота хората събират върбови клонки, които след това носят в църквата. Там по време на вечерната служба клонките се поръсват със светена вода.

Какво се дава на лазарките по традиция?

На Лазарова събота е разрешена консумацията на риба и хайвер, а на Цветница постът се облекчава още - разрешена е и умерена консумация на червено вино.

В България се изпълнява древен обичай, наречен лазаруване. Изпълнява се от неомъжени девойки, които предварително сплитат венци от пролетни цветя и ги слагат в косите си. Те се обличат в бели одежди и пеейки песни, обикалят домовете, като носят със себе си кошница с лакомства. Вярвало се, че през следващата година къщата, в която пеят лазарки, ще има здраве и плодородие. На лазарките се дават бели яйца. Вярва се, че мома, която не е лазарувала, няма да се омъжи. Според друго народно поверие, всяка мома може да лазарува само по веднъж.

На Лазаровден имен ден празнуват всички с имената Лазар, Лазарина, Лъчезар, Лъчезара, Елизар, Лазо, Лазка.

Последни
Анкета
Смятате ли, че националния бойкот на търговските вериги ще има ефект върху цените?

Резултати