Враца плюс - вести от Дунав до Балкана
Образование

Ученици изучават историята на Българската армия

  21.03.2025 20:37
Ученици изучават историята на Българската армия

Учениците от 9 и 11 клас – профил „Обществени науки“ в СУ „Христо Ботев“ гр. Враца се включиха в поредното събитие по Национална програма "Изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия" на Министерството на образованието и науката и Министерството на отбраната. Този път, проявата беше посветена на предстоящото отбелязване на 110 години от включването на България в Първата световна война. През 1915 г., след дълги преговори, България избира страната на Централните сили в преследването на бляна за националното обединение, така наивно проиграно в Балканските войни. Гост лектор беше о.р. подполковник Иван Джунов, които представи страници от героичната история на 35 пехотен врачански полк в първата световна война. Интересен факт е, че в тази война врачани воюват на всички фронтове, където достигат българските войски. В началото, те се отличават в атаката срещу Сърбия и превземането на Неготин. През 1916 г. са на Добруджанския фронт, където се изправят срещу превъзхождащи ги руски, румънски и сръбски войски. Несъмнен връх в историята на полк е Добричката епопея(5 - 7 септември 1916 г.), когато с цената на огромни жертви, войните на 35 и 36 пехотни полкове спасяват от изтребление жителите на града. В знак на признателност, днес няколко населени места в региона носят гордо имената на Врачанци, Козлодуйци, Полковник Таслаково. Следващите месеци врачани отбраняват позициите далеч а север, при река Серет. От там са прехвърлени на Македонския фронт, като заемат най-западната му част при планината Галичица. След Солунското примирие(29 септември 1918 г.), 35 полк остава в заложничество. Макар и в плен, врачани извършват нов подвиг – с риск за живота си, поручик Янчев спасява знамето.

Подп. Джунов припомни и паметните места, издигнати в знак на почит към героите: паметникът на загиналите във войните 1912-1918 г., известен като „Лъвчето“; намиращата се пред него плоча на полк. Таслаков; стената на Военния клуб във Враца; мемориалът на загиналите от 6 бдинска дивизия край с. Козлодуйци, Добричко.

Учениците от историческите паралелки и техните ръководители Филипка Цанова и Красимир Богданов получиха за подарък от госта неговите книги: „Войскови живот и командири след освобождението в гр. Враца. 35 пВрп през войните за национално обединение (1912-1918 г.)“ и „Нашите предци от Северозапада в Балканските войни 1912 - 1913 година“.

Последни
Анкета
Смятате ли, че националния бойкот на търговските вериги ще има ефект върху цените?

Резултати