Враца плюс - вести от Дунав до Балкана
Видин

Нова социална услуга – „Зона ЗаКрила+“, предстои да бъде разкрита в Община Видин

  20.03.2025 21:02
Нова социална услуга – „Зона ЗаКрила+“, предстои да бъде разкрита в Община Видин

На събитието в Комплекса за социални услуги за деца и семейства (КСУДС)-гр. Видин официален гост бе зам.-кметът Борислава Борисова, която приветства участниците и подчерта значението на ефективната институционална координация за гарантиране на правата и закрилата на децата. В срещата се включиха представители на Районна и Окръжна прокуратура, Регионална дирекция „Социално подпомагане“, отделите „Закрила на детето“ към местните дирекции „Социално подпомагане“, ОД на МВР-Видин, МКБППМН и други институции, ангажирани в подкрепата на деца в досег с правосъдната система. Срещата бе открита от Валентина Тодорова - директор на КСУДС.

Проф. Нели Петрова – председател на УС на Институт по социални дейности и практики (ИСДП), представи подробна информация за новата услуга, която ще започне да функционира във Видин и София от средата на годината. „Зона ЗаКрила+“ се създава в рамките на проект „Разширяване на модела „Зона ЗаКрила“ в 5 нови региона и формиране на професионална мрежа на специалисти и услуги“. Включени са и областите Бургас, Пазарджик, Пловдив и Стара Загора. Проектът е подкрепен от УНИЦЕФ и се изпълнява от ИСДП за периода септември 2024 - май 2025 г.

„Зона ЗаКрила+“ е високоспециализирана социална услуга за деца-жертви на престъпления, свидетели на насилие, както и деца в конфликт със закона. Тя надгражда съществуващия модел „Зона ЗаКрила“, като осигурява работа с деца-извършители на престъпления, чрез специализирани програми за справяне с агресията и превенция на повторни нарушения.

 Моделът, познат още като „Барнахус“ („къща за деца“ на исландски език), е най-добрият признат в света на този етап модел за подкрепа на деца-жертви или свидетели на престъпления. Ключова цел на „Барнахус“ е да подпомогне събирането на надеждни доказателства за съдебното производство, като съдейства детето да съобщи за насилието/престъплението, така че да не се налага да се явява в съда. За да се постигне това, се прилага подходът „всичко под един покрив“, който включва взаимодействие между компетентните власти (полиция, социални услуги, закрила на детето, лекари, психолози, прокуратура и др.) в една сграда, адаптирана за работа с деца.

 Още през 2008 г. ИСДП въвежда в България модела на „Синя стая“ – специализирано помещение за щадящо изслушване на деца, жертви или свидетели на престъпления. Днес в страната функционират над 70 такива помещения. „Синята стая“ в КСУДС-гр. Видин е открита през 2013 г., като през миналата година 26 деца са се възползвали от нейните услуги.

20.03.2025 г.

Последни
Анкета
Смятате ли, че националния бойкот на търговските вериги ще има ефект върху цените?

Резултати