На откриването присъстваха просветният министър Красимир Вълчев, кметът на общината Иван Аспарухов, областният управител Николай Николов и други официални лица
Модерен STEM* център беше официално отрит в Професионална гимназия „Васил Левски“ - гр. Мездра. Той е изграден по проект, разработен от учебното заведение и одобрен за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Лентата на новата придобивка прерязаха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, директорът на училището Мирослав Павлов, кметът на община Мездра Иван Аспарухов, началникът на Регионално управление на образованието (РУО) - Враца Лорета Колева и областният управител Николай Николов. На церемонията присъстваха също народният представител Красен Кръстев, началниците на РУ на МВР, РСПБЗН - Мездра и УПБЗН - Роман, директори на училища и детски градини. Поздравителна програма изнесе Вокална група „Детски свят“ към Център за развитие за личностна подкрепа.
„Дойдох тук, за да покажа, че малките професионални гимназии имат голямо значение в образователната система и те трябва да бъдат подкрепяни, каза при откриването на STEM центъра министър Вълчев.
Професионалното техническо образование е изключително важно за бъдещото ни развитие. Защото сме в ситуация, в която имаме очакван недостиг на кадри във всички сектори. Хората, които се пенсионират, са 1,5 пъти повече от младите хора, които навлизат отдолу в масата на работната сила. Но най-голяма обществена загуба ще имаме, когато пострадат индустриите - индустриите са тези, които правят така, че ние да се развиваме. Инвеститорите търсят технически кадри. Ето защо нашето министерство се опитва да подкрепи в максимална степен професионалните технически гимназии.
В близо 2 200 училища бяха финансирани проекти за изграждането на модернa STEM среда, която включва не само комплекс от нови учебни кабинети, но и нови методи на преподаване, в които учениците са активни. Среда, която мотивира учениците да учат математика и природни науки. Защото най-големият ни проблем в системата, от гледна точка на образователните резултати, е свързан именно с тези учебни предмети.“
Директорът на ПГ „Васил Левски“ Мирослав Павлов благодари на екипа на просветното министерство, на общинското ръководство и на РУО - Враца за оказаната подкрепа при изграждането на STEM центъра.
„За наша радост, той вече се ползва от учениците, които се обучават в направление „Системно програмиране“, заяви Павлов. С подкрепата на РУО - Враца, Областна администрация и Община Мездра, за пръв път на територията на област Враца в нашето училище предстои да бъде разкрита нова специалност, а именно - „Програмиране на изкуствен интелект“. Новите технологии, новите методи на обучение - това за мене е сърцето на образователната система. Съвременните ученици изискват нови методи на преподаване в съвременна, високотехнологична среда.“
STEM центърът ще предлага на учениците обучение в направленията „Математика“ и „Информационни технологии“ в иновативна, интегрирана учебна среда. Същевременно той ще се ползва за нуждите за подготовката по природни науки - биология, химия, физика, както и по професионални предмети. Новият технологичен център е оборудван с интерактивни дисплеи с вграден компютърен OPS модул и вградена точка за достъп с интегрирани в интерактивния дисплей широкоъгълна камера и микрофон, преносими компютри, лаптопи, 3D очила за виртуална реалност, 3D принтери, режещ плотер, мрежово оборудване и др. Проектът е на обща стойност малко над 180 хил. лв., а срокът за неговото изпълнение - две години.
По-късно просветният министър проведе работни срещи с кмета на Мездра, началника на РУО - Враца, директори на училища и детски градини, както и с учители от общината, на които бяха дискутирани актуални проблеми на образователната система.
Мирослав Гетов,
Снимки: Павел Петров/ Община Мездра
* Какво е STEM?
В превод от английски език STEM (Science - Technology - Engineering - Mathematics) е обучение, което е фокусирано върху наука, технологии, инженерство и математика.
Чрез методиката учениците вземат участие в експерименти, биват насърчавани да споделя идеите си и да допринася за развитие на групови проекти, насочени към опознаване на света около тях. Активното участие и обучение чрез практическо приложение и преживяване на наученото са основните принципи, залегнали във всеки урок.
Едно от основните предимства на STEM обучението е обединяването на отделните предмети в интегрирана учебна програма. Всеки урок, освен знания, води и до придобиването на различни умения и компетентности. Това позволява на учениците да разберат връзките между предметите, които изучават в училище. Да си отговорят на въпроси като: „Защо ми е необходимо това знание?“, „Къде ще използвам, това което уча?“ и т. н.
Какви са ползите от STEM образованието?
Обучението по STEM дава възможност на учениците да си изградят една цялостна картина за света, в който живеят. Чрез изследване и игра те се учат сами да правят изводи, да си обясняват дадени явления и да съставят собствена гледна точка за природата, хората, социалната и културна среда, която ги заобикаля на локално и глобално ниво.
Иновативният подход позволява на учениците да преминат отвъд придобиването на теоретични знания и да се насочат към практическото прилагане на наученото. По този начин те придобиват широк спектър от умения и компетенции, които ще са им необходими в XXI век.