Детективите на европейски проекти във Враца се срещнаха с координатора на проекта за обновяване на пешеходната зона
На 24 февруари 2024 г. участниците в Националната кампания „Детективи на европейски проекти“ от Враца се срещнаха с координатора на проекта „Обновяване и модернизиране на пешеходната зона в централната градска част на гр. Враца“ договор: BG16RFOP001-1.019-0005-C02, д-р Вероника Стоилова. Срещата бе организирана от екипа на ОИЦ – Враца като част от годишната национална кампания.
Учениците от Клуба по фотография към СУ "Васил Кънчов" с ръководител, преподавателя по изобразително изкуство Живко Донков бяха запознати с основните моменти от процеса на проектиране и изпълнение на проекта за обновяване на градския център. Паричните средства за ремонта са от Европейски фонд за регионално развитие. През 1974 г. пешеходната зона във Враца е една от първите пешеходни зони в България. Настоящата реконструкция е първата цялостна ревитализация на това пространство за 50-годишното й съществуване. Обликът не е бил лицеприятен, навсякъде са се виждали визуално всички ремонтни дейности през годините, когато се е действало на парче. Днес дизайнерите на проекта са имали тежката задача да съчетаят историческите културни ценности и да достигнат до атрактивен и модерен облик, символиката от преплитащи се линии е свързана с триединството ”Минало, Настояще, Бъдеще”, а самата концепция е стилизирано дърво. Проектът за реконструкция на централна пешеходна зона на Враца обхваща територията от ул. „Поп Сава Катрафилов“ до площада при ЖП гарата, включително ул. "Търговска" и прилежащите й територии (РЗП 85 000 кв. м). През 2020 г. завършва първият етап, който включва реализацията на четири (РЗП 60 000 кв. м) от общо седем зони.
- Паметник Христо Ботев
- Площад Христо Ботев
- Улица „Търговска“
- Площад с паметник на „Васил Левски“
- Ул. „Никола Войводов“
- Площад „Суми“
- Гаров площад и ЖП гара – Враца
Проектът формира нови места за отдих, социални контакти, културни дейности, общоградски събития, паркиране в близост, подходи и съхранение на велосипеди, достъпна и обезопасена среда, спорт и рекреация, занимания за деца, хранене, забавления и други обслужващи функции. Това цели промяна в схващането за конкретния ареал, като всяка зона според функцията си е наситена със съответните елементи на градския дизайн, които са разработени в серия и естетически обвързани към общата архитектурна визия.
Разработването на цялостна концепция цели повишаването на стандарта на живот на местното население, създаване на нови социални и културни средища, интегриращи локалните традиции и занаяти с национални и международни практики. Това е еднакво силен притегателен център, както за жителите, така и за посетителите на Враца, за хора от всякаква възраст, социален статус и интереси.
След изпълнението на проекта във Враца, който е отличен с множество награди, други общини са се допитвали до местната администрация за съдействие за заимстване на различни детайли и елементи от вече реализирания проект, като осветителни тела, пейки и др., разказа координатора на проекта.
В края на срещата екипът на ОИЦ-Враца изненада младежите с рекламни подаръци. Следващата фаза и голямото предизвикателство на „Детективи на европейски проекти“ от Враца ще бъде заснемането и подготовка на изложба по избрания от тях проект, обновения облик на централна пешеходна зона.