Музикален кръстопът в неделния концерт на Симфониета-Враца с известни гости и произведения
На 23-ти февруари (неделя) публиката на Враца ще се срещне с творчеството на Клод Дебюси, Морис Равел, Емил Табаков и Артуро Маркес в концерта „Кръстопът“ на Врачанския оркестър, от 19.00ч. в градската зала.
На границата на ХIХ и ХХ век френската музикална култура е кръстопът – в нея се пресичат Изтокът и Западът, старото и новото… В духа на това послание творбите на Дебюси и Равел се съчетават в концертната програма с произведения от българската и мексиканската музика.
В концерта на Симфониета-Враца на 23 февруари от 19.00 ч. гостуват впечатляващи български музиканти: Маргарита Калчева (контрабас) и маестро Константин Илиевски, главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР.
В програмата са включени: К. Дебюси – „Следобедът на един фавн“ (премиера за
гр. Враца); Е. Табаков – Концерт за контрабас и оркестър; М. Равел – Болеро; А. Маркес – Дансон № 2
Във връзка с Концерта за контрабас и оркестър от именития български диригент и композитор Емил Табаков, солистката Маргарита Калчева, чието завръщане във Враца очакваме с нетърпение, сподели детайли, специално за публиката на Симфониетата: „Основното в първата част е непрекъснатият диалог между контрабаса и оркестъра. Втората е нещо като Галактика… Времето е спряло. Нещата се случват сякаш в безвремието… А третата е едно своеобразно мото перпетуум – ритъмът на живота, който не те оставя дъх да си поемеш…“
Още любопитна информация за включените в програмата произведения и композитори ще откриете в интересните текстове на музиколога Марияна Булева, публикувани в специалното издание-каталог за сезона, в продажба на касата в Билетен център „Гъбката“ до хотел „Хемус“.
В дните преди концерта (от понеделник до петък) почитателите имат възможност да закупят своите билети на преференциални цени от билетния център, тел. 0888504644, 0895702624, както и да се запознаят с програмата и новия абонаментния план на Симфониета-Враца за сезон Зима-Пролет ‘25.