За втори път в творческата си дейност литературният изследовател и критик Юлий Йорданов предприе национален литературен маратон. Сега темата е „Любов с вълчица“. Стартът беше в края на октомври миналата година в сърцето на Родопа планина – Смолян. Пред многобройната аудитория в Клуба на дейците на културата той говорѝ за писатели, сложили до сърцето си живото темпераментно слово.
По покана на Регионалния исторически музей във Враца бе втората творческа вечер от маратона. С нея обществеността на града под връх Вола отбеляза 150-годишнината от смъртта на писателя, основоположника на читалищното и театралното дело даскал Кръстьо Пишурка. „Рицар на словото и свободния дух“, така го определи Нели Стоянова – уредник в отдел „История на България XV – XIX в.“ в музея.
Актрисата от Драматичния театър в града Милена Милчева с въодушевление прочете стихове от Пишурка – един от основателите на така наречената Даскалска поезия.
Авторът на единствената цялостна изследователска книга „Сплетител на бунтовния дух“, почетният краевед Юлий Йорданов определи Кръстьо Пишурка, като човек с голямо горещо сърце, но и като творец-страдалец.
Разпалил чрез училището интереса към просвещението, Пишурка разгръща огромна по съдържание дейност. И бързо спечелва обичта на жадните за духовна топлина хора. „Работил само двадесетина години на учителското поприще, този заслужил българин е дал първия кадър на идейни борци за духовно и политическо освобождение на България. Най-характерното за всестранната му културна дейност е неговото желание да възроди нашия народ и чрез просвета да се пристъпи към политическата свобода. За осъществяването на своите задачи не е оставил област, в която да не е надникнал. Ту преводач, ту автор, Пишурка е оставил ред свои оригинални и преводни съчинения. Неговата плодовитост е изумителна за времето си. С всички сили тоя предан син на племето си вдъхвал любов към книгата на своите съвременници” – посочи г-н Йорданов.
Ива СИМЕОНОВА