От днес България вече е пълноправен член на Шенгенското пространство. На 12 декември миналата година Съветът на Европейския съюз (ЕС) реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат. България и Румъния очакват присъединяването си към Шенген от 2010 г., когато Съветът на ЕС отчете, че са изпълнени законовите изисквания. В последвалите години, въпреки тази оценка и многократните призиви на Европейската комисия (ЕК) и Европейския парламент (ЕП), в Съвета на ЕС не бе постигнато необходимото единодушие.
От 31 март 2024 г. и България и Румъния вече прилагат изцяло достиженията на правото от Шенген. Контролът по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния също беше премахнат от тази дата. Това бе прието по време на Испанското председателство на Съвета на ЕС на 30 декември 2023 година.
Как ще се осъществява контролът на границите с Гърция и Румъния
От днес отпада контролът на всички граници с ЕС. Според общата декларация между Австрия, Унгария, Румъния и България от месец ноември на българо-румънската границата в следващите шест месеца ще се осъществява частичен контрол
На границата с Гърция ще се работи с компенсиращи мерки в граничната зона, чрез които ще се пречи и противодейства на преминаването на мигранти, трафика на наркотици и контрабандата на други забранени стоки.
Проверките на превозните средства и хората ще продължат в рамките на шест месеца след приемането на България в Шенген, но те ще са на случаен принцип и няма да са в граничната територия на Международно пристанище ГКПП „Свищов“ на българо-румънската граница.
Преминаването през граничния пункт „Дунав мост 2“ при Видин-Калафат на българо-румънската граница и събирането на таксите на моста ще се осъществява както и досега.
В района на Козлодуй граничният контрол ще има променен интензитет в първите шест месеца на следващата година. На случаен принцип на проверка ще подлежат малка част от преминаващите моторни превозни средства. Сградите на граничните пунктове ще бъдат запазени, информираха от Областна администрация – Враца през декември.
Режимът на граничен пункт „Лом“ на българо-румънската граница, който е единственият граничен пункт в област Монтана, няма да се промени, каза за БТА областният управител на Монтана Калин Хайтов. ГКПП „Лом“ ще продължи да се използва за проверка на екипажите на кораби, които пристигат на пристанището в града за натоварване или разтоварване на стоки и товари. През пункта няма да има свободно движение на хора и предварително ще се знае кой кораб с колко души екипаж пристига в пристанището, обясни областният управител.
Шенгенска информационна система
България е член и на Шенгенската информационна система (ШИС). По данни на ЕК тя е най-широко използваната и най-голямата система за обмен на информация в областта на сигурността и управлението на границите в Европа. Компетентните национални органи могат да въвеждат и проверяват сигнали за лица и вещи в една обща база данни.
Коментари за влизането на България в Шенген и по суша
България постигна една от стратегическите си цели с присъединяването си към Шенген, което има съществено значение за гражданите и за развитието на българската икономика. Това написа на 12 декември президентът Румен Радев в профила си в социалната мрежа „Екс“.
Членството в Шенген носи икономически ползи за гражданите, бизнеса и инвеститорите, заяви тогава служебният премиер Димитър Главчев. По изчисления на икономисти финансовият ефект за страната ни възлиза на над 1,6 млрд. лв. годишно. Наред с това стотици хиляди часове спестено време и сериозно намаление на количеството въглеродни емисии годишно се очаква да бъдат също част от ефектите на по-малкия престой по границите, допълни той.