Враца плюс - вести от Дунав до Балкана
Враца

35 години Природен парк „Врачански Балкан“

  21.12.2024 11:12
35 години Природен парк „Врачански Балкан“

На 21-ви декември 2024 година Природен парк "Врачански Балкан" отбелязва своя 35-ти рожден ден!

Проучване показва доколко познаваме Природен парк “Врачански Балкан”

Врачанският Балкан  е привлекателна дестинация за много туристи със своята запазена природа, карстови образования и разнообразни растителни и животински видове. Това потвърждават резултатите от  онлайн анкета, проведена в навечерието на 35-ия рожден ден на Природен парк „Врачански Балкан”.

Проучването обхвана 253 души в периода ноември – декември 2024 г.  Анализът на анкетите еднозначно  показва, че хората познават природния парк, но съществуват и неясноти за някои специфики на защитената територия.

На въпроса „Какъв статут има Природен парк „Врачански Балкан“ според българското законодателство?“, само 42,7% от участниците са отговори правилно, че паркът е „Защитена територия“. Останалите 57,3 % са посочили грешни отговори като „природен резерват“,  „защитена местност“ или „поддържан резерват“.

„Защитената територия“ е по-широк правен термин, който включва няколко различни категории: природни и национални паркове, резервати и защитени местности. Врачански Балкан попада в категорията „Природен парк“, приоритет на която е устойчивото съчетаване на природозащита и рекреация.

По отношение на биоразнообразието участниците показват добри познания. Мнозинството от анкетираните (42,3%) са отговорили правилно, че дивата котка е сред бозайниците на Врачанския Балкан. 31,6%  смятат, че в тук могат да видят дива коза, 17,8% вярват, че могат да срещнат кафява мечка, а 8,3% мислят, че има рисове.

На въпроса за възстановяването на популацията на белоглавия лешояд резултатите са наистина впечатляващи – 85,8% от респондентите са запознати с полаганите в тази посока усилия. Това е нагледен пример за ефективността на образователните програми и публичните инициативи на парковата администрация. Осведомеността на обществото е ключов фактор за устойчивостта на постигнатите успехи в реинтродукцията на лешоядите.

Проведената анкета показва, че някои аспекти от работата на парковата администрация изискват допълнително разяснение. В тази връзка Дирекцията на парка ще продължи с образователните инициативи, за да повиши осведомеността на обществото за природните богатства и регулациите на парка. Основен акцент ще бъдат образователните програми, насочени към ученици, местни общности и туристи.

„Врачанският Балкан“ е не само уникална природна зона, но и място за вдъхновение. Нашата цел е да разширим знанията за природния парк и неговото значение за хората“, каза Оля Генова, експерт „Връзки с обществеността и образователни програми“.