Нейчо Савчев - почетен гражданин на град Оряхово - съвременен будител, муза и вдъхновение
В празничният 21-ви ноември - Ден на град Оряхово на тържествена сесия на Общинския съвет, със званието „Почетен гражданин на град Оряхово“ бе удостоен Нейчо Савчев – емблема на града в културния му облик. Събитието се проведе в новата зала на Общински съвет Оряхово. Мотивите за номинирането бяха представени от зам. председателя на ОбС Оряхово – Стелиян Стефанов.
Решението на ОбС за удостояването със звание на Нейчо Савчев обяви Румяна Декова – председател на ОбС Оряхово. Плакетът бе връчен от кмета на Община Оряхово – Росен Добрев със думите „Благодаря, че прославихте Оряхово и че Оряхово в съзнанието на всички творци, свързани с изкуството го свързват именно с името на Нейчо Савчев“
Савчев благодари на общинското ръководство за „подкрепата, уважението и честта да бъда удостоен със званието „Почетен гражданин на град Оряхово“. До като мога ще продължавам дейността си в името на Оряхово“ – каза Нейчо Савчев
Събитието уважи и бившият кмет на Оряхово, който заяви „Нейчо Савчев поддържа интелектуалния дух в Оряхово, този дух го е имало има го и винаги ще го има в Оряхово, докато има хора като Савчев. Благодарение на Нейчо Савчев всеки млад човек и ученик знае кой е проф. Марин Върбанов.“
В словото си д-р Евгения Найденова – директор на Исторически музей Оряхово каза „Със своята дейност Нейчо Савчев се утвърждава като стожер на културния живот в града. Той е истински съвременен будител. Гордеем се с него.“
Нейчо Иванов Савчев е роден през 1943г. в гр. Оряхово, в семейство на учители. Завършва Оряховската гимназия. Висшето си образование завършва в селскостопанския институт в гр. София, специалност „Зоотехника“. През 1970г. се връща в Оряхово и започва работа като бригаден ръководител в Държавно Земеделско Стопанство /ДЗС/ – гр. Оряхово. От 1973 до 1976г. е председател в АПК „Дунав“ гр. Оряхово. От 1990г. до 1992г. е председател на управителния съвет на фирма „Соларис“ и зам. генерален директор на същото дружество. От 1993г. до 1995г. е Секретар на Община Оряхово, с кмет Красимир Михайлов.
От 1999г. след провеждане на местните избори в община Оряхова, печели изборите и става Кмет с мандат 1999г. - 2003г. Управлява града в периода 1999 – 2003 г., на прага на две епохи – във времево, социално, културно и икономическо отношение. По време на неговото управление се изгражда канализацията на цял един голям квартал, в който жителите с години са чакали ВиК мрежа. Изградено е действащо и до момента депо за твърди битови отпадъци – едно от първите десет подобни депа в България. По проект „Красива България“ изцяло обновява централния площад на Оряхово и подхода към „Ловния дом“.Построено е и настоящото Начално училище „Св.Св. Кирил и Методий“ на площадката на бившето училище „Петър Спасич“.
През 1995 г.Нейчо Савчев организира първия в града художествен пленер, посветен на проф. Марин Върбанов. От 2001 г. до днес ежегодно през август Савчев организира такива пленери и събира творци от цялата страна. През 2004 г. създава и частната си галерия „Савчеви“. В периода на 2009-2010 год. е редактор и издател а вестник „Оряховски вести“ първият тогава частен вестник, за култура и обществен живот в Оряхово и региона. През 2023 г. организираните от Нейчо Савчев художествени пленери са внушителен брой – седем. Винаги един от тях е посветен на великия професор Марин Върбанов. Пленерите събират художници не само от България, но и от чужбина. Над 500 художника от 22 страни и 4 континента.Ползата от организираните пленери в Оряхово е с огромно значение за града - събирането на хората, размяната на опит и популяризиране на град Оряхово.
Това, с което повечето хора свързват името на Нейчо Савчев е, че той е меценат на изобразителното изкуство. Дългогодишен неуморен домакин на срещи на майстори на четката и длетото. Организатор на десетки международни пленери за изобразително изкуство с кауза – да превърне Оряхово в град на художниците. Да завещае културни ценности. Нейчо Савчев е муза и вдъхновение за идните поколения със своя жив дух и вечно търсене на красивото, родното, на запазеното в Северозападна България.