Враца плюс - вести от Дунав до Балкана
Справочник

Астероид удари Земята само часове след като беше засечен

  14.11.2024 23:09
Астероид удари Земята само часове след като беше засечен

Астероид удари Земята само часове след като беше засечен, което го превърна в третия подобен случай за 2024 година.

 Малък астероид навлезе в земната атмосфера и изгоря край бреговете на Калифорния, след като бе открит едва няколко часа по-рано. Това предизвика интерес, тъй като системите за наблюдение не успяха навреме да засекат траекторията му.

Този астероид, обозначен като 2024 UQ, бе засечен за пръв път от системата ATLAS в Хавай на 22 октомври. Два часа по-късно той навлезе в атмосферата и изгоря над Тихия океан. По щастлива случайност, астероидът беше с диаметър едва около 1 метър, което не представляваше опасност за земната повърхност.

Системите за наблюдение на космически обекти, като NEO Coordination Center на Европейската космическа агенция (ESA), засичат обекти, които се приближават до Земята. Въпреки това, късият интервал между откриването и сблъсъка затрудни проследяването на този астероид преди удара. Екипите разбраха за него едва след като светкавици, засечени от метеорологичните сателити GOES и Catalina Sky Survey на НАСА, потвърдиха удара на 2024 UQ.

През 2024 г. това е третият случай на астероид, засечен непосредствено преди сблъсък със Земята. Предходните два бяха 2024 BX1, който изгоря над Берлин през януари, и 2024 RW1, който експлодира над Филипините през септември.

Подобни инциденти подчертават значението на планетарната отбрана. За да се предотвратят бъдещи заплахи, космическите агенции инвестират в технологии за откриване и отклоняване на потенциално опасни обекти. В допълнение към Catalina Sky Survey и ATLAS, НАСА разработва нов инфрачервен телескоп, наречен NEO Surveyor, който ще допринесе за ранното откриване на опасни обекти в близост до Земята.

Космическите агенции работят и върху методи за пренасочване на астероиди. През 2022 г. мисията DART на НАСА успешно промени траекторията на астероид чрез удар, като демонстрира възможността за отклоняване на космически обекти. Китай също планира подобна мисия до 2030 г., с цел да подобри глобалната защита срещу астероидни заплахи.

Последни
Анкета
С какво се отоплявате тази зима?

Резултати