Враца плюс - вести от Дунав до Балкана
Враца

ОИЦ-Враца участва в пресконференция по проект „Стимул“

  29.10.2024 16:47
ОИЦ-Враца участва в пресконференция по проект „Стимул“

На 29.10.2024 г. експерти от ОИЦ – Враца взеха участие в заключителна пресконференция по проект „СТИМУЛ за ранно детско развитие” BG05SFPR002-2.003-0039-C01, финансиран по програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г. Проектът се изпълнява от юли 2016 година до края на октомври 2024 година и е на стойност 1 650 215,38  лв. – 100% безвъзмездна финансова помощ.

 Проектът е насочен към деца от 0 до 7 години и техните родители от уязвими групи, в частност ромската общност, социално слаби, здравно неосигурени, безработни, хора с увреждания, получаващи социални помощи, самотни родители и др. Целите са насочени към превенция на социалното изключване, намаляване на бедността сред децата в община Враца чрез инвестиции в ранното детско развитие; чрез предоставяне на подкрепа на деца в ранна детска възраст и техните семейства за подобряване на достъпа до здравна грижа; чрез формиране на родителски умения и подобряване на семейната среда; чрез повишаване на училищната готовност на децата за включване в образователната система; предотвратяване на настаняването на деца в специализирани институции.

Една от основните услуги е „Ранна интервенция на уврежданията“ , за която е предвиден капацитет до 30 деца + 50 родители свързани с детски аутизъм, синдром на Даун, хидроцефалия, енцефалопатия, спина бифида, менингоцеле, микроцефалия, епилепсия, деца със специфични езиково-говорни нарушения, разстройства в психичното развитие и други/, както и техните родители за които се предлагат дейности: рехабилитация, консултиране и обучение за преодоляване и справяне с дефицитите, с акцент на силните страни на детето и семейството чрез подход който е  мултидисциплинарен и семейно-ориентиран. Услугата се предоставя както в общностния център, така и на терен в домовете на потребителите,  в детските градини, МБАЛ - Враца и чрез мобилна работа в селата на община Враца.  

По времето на изпълнение са достигнати множество индикатори:    

брой преминали деца - 373;

брой посещения на терен, в домовете на потребителите - 1 131;

брой проведени индивидуални консултации и корекционни дейности - 3737;

брой проведени екипни срещи - 1031;

ежемесечни посещения в МБАЛ- родилно отделение и неонатология.

Екипът на проекта успява да подобри адаптацията и социализацията на децата с увреждания. Формира умения за комуникация, да постигне напредък в развитието на експресивната и импресивната реч, да подобри груба и фина моторика и умения за самообслужване, извършени предприети действия за успешно интегриране в детската градина. Подобрен имунизационен календар и подкрепени множество млади родители.

Друга услуга е „Подкрепа за осигуряване на здравна детска консултация и дейности по превенция на заболяванията”. Проектът е със добра устойчивост и ще бъде трансформиран в делегирана дейност от държавата, т.е. ще бъде социална услуга от държавния бюджет.

Последни
Анкета
Ще гласувате ли на парламентарните избори на 27 октомври 2024 година?

Резултати