В Регионалния исторически музей във Враца бе представена книгата на Кръстьо Трендафилов "Стопанска история на град Враца и Врачанска област(1878 - 2017)". Десетки жители на Враца уважиха автора и неговата нова книга, чието съдържание представи в резюме историкът Красимир Богданов. Крьстьо Трендафилов разказа за изследователската работа, предшествала издаването на научния труд. Авторът отговори и на въпроси на публиката, които дадоха висока оценка на изданието.
Ето какво каза Красимир Богданов в своето резюме за книгата:
„Уважаеми съграждани,
Имам честта да представя новата книга на известният обществен и политически деец г-н Кръстьо Трендафилов "Стопанска история на град Враца и Врачанска област(1878 - 2017)".
Кръстьо Трендафилов е заемал редица отговорни длъжности сред които: кмет на Община Враца; народен представител в 7-то Велико народно събрание и в 36-то и 38-то обикновени народни събрания; областен управител на област Монтана; министър на земеделието и хранителната промишленост; главен експерт „Местна администрация и земеделие“ в екипа на президента Георги Първанов. Има редица публикации посветени на икономическото развитие на Враца, за да се стигне до издаването на този значим труд, обхващащ целия период на новата и съвременната ни история – от Освобождението през 1878 г. до края на второто десетилетие на XXI век.
Напоследък много утвърдени и не толкова автори се изкушават да пишат за политическата история на България. Привлича ги романтичния образ на просветители, бунтовници и революционери, а все по често и любопитната, на моменти злободневна и скандална страна на тяхното битие. Оспорват се рождени места и дати, изтъкват се предателствата, раждат се теории за смъртта на героите ни, повече граничещи с популярното, отколкото с научното. Г-н Трендафилов не е поел по лесния път. Избрал е научното!
Няма как да не ни впечатли обемът на това издание – над 470 страници текст, снимков материал, приложения, речник, бележки, библиографска справка. Само този факт показва, колко усилия и труд за намирането на доказателствен материал са били нужни на автора. Вярно, той е облагодетелстван от дългогодишния си опит като ръководител, но колко са днешните политици, които притежават такова чувство за историчност, за да съберат и подготвят материал, осветляващ една недобре изследвана страна на регионалната ни история, с именно стопанската история на град Враца и областта.
Подходът който използва Трендафилов е модерен, дълги години пренебрегван от нашата историография, залагаща на събитийно-политическата история, за сметка на изследването на стопанското и социалното развитие на обществата, подход отдавна наложил се като направление на историческата наука на Запад.
Авторът е подредил в хронологична последователност икономическото развитие на Област Враца, като е засегнал дори един по-голям ареал, отговарящ на старата административна структура на страната. Проследил е резултатите от аграрния преврат в следосвобожденска България, опитите за модернизация на икономиката на първите правителства и стопанския напредък в началото на XX век, като е дал конкретни примери от различни населени места в региона. Посочил е ролята на значими общественици и предприемачи като Орозови, Балабанови и др. Същевременно не е спестил и оценъчната част, свързана с вечната липса на врачанско лоби при решаването на ключови за страната въпроси, какъвто например е този с развитието на пътната инфраструктура на Нова България. Враца за съжаление остава извън първостепенните транспортни връзки и дълги години изпитва трудности в своето развитие.
Естествено, Кръстьо Трендафилов е отделил най-голямо място в книгата си върху периода 1944 – 1989 г. Казвам естествено, защото той е пряк свидетел на почти всичко, случило се във Врачанско по това време. А че има какво да се напише за икономиката през този период, смятам че и най-предубедените ще се съгласят. И понеже днес обичаме да се самосъжаляваме и да търсим причините за сегашното ни битие в някаква кармична предопределеност, захвърлила ни в най-бедния регион на Европа, Трендафилов по категоричен начин развенчава този мит. Враца не винаги е била там! Затова и авторът привежда множество примери, с които доказва челните места на областта в различни сектори и производства през разглеждания период.
Трендафилов не остава безкритичен, особено към еснафското отношение и липсата на перспективно мислене у някои стопански и политически фактори. Дори назовава поименно хора, които поради криворазбран либерализъм, партийна дисциплина или корист нанасят тежки щети върху развитието на града и региона. С болка приема ликвидирането или маргинализирането на цели печеливши производства в годините на пазарната икономика.
Някои ще упрекнат автора на това издание в прекалена идеологизация. Може и да имат право! Но за разлика от много други, които конюнктурно смениха политическата си окраска, Трендафилов остана верен на своите идеите и принципи. И най-важното! Тази книга казва истината.
"Стопанска история на град Враца и Врачанска област(1878 - 2017)" е сериозен научен труд. Убеден съм, че той ще заеме достойно място сред историческите изследвания, ще обогати познанията ни за родния край, и ще даде ориентир за по-точна преценката, къде е нашето място, като граждани на България, Европа и света. Пожелавам успех на книгата!“
Красимир БОГДАНОВ, историк