Бинарен урок „Ботев и математиката“, съчетаващ исторически знания с математически задачи беше представен в СУ „Христо Ботев“ във Враца. Учителите Красимир Богданов и Велина Котова, заедно с учениците от 8 Б клас изследваха малко известен факт от биографията на Христо Ботев, а именно изявата му като преводач и съставител на учебници.
През 1873 г. в Букурещ по заръка на Каравелов, Ботев превежда от руски и адаптира учебника по алгебра на Михайлов „Уроци за пѫрвите четири аритметически правила и счетовете“. Авторският принос на поета-революционер е най-вече във финалната част, озаглавена „Задачи за упражнения“. От всичките 65 задачи в оригиналното руско издание, Ботев е оставил едва 9 и добавя нови 47 задачи. В условията, той включва въпроси от различни научни дисциплини - биология, физика и астрономия, география, история, търговия, религия. Тук проличава истинската Ботева мисъл, пропита от революционен дух, патриотизъм, политическа сатира и хапливи квалификации към султана и неговите верноподаници.
Учениците имаха възможност да се запознаят и намерят решението на част от съставените от Ботев задачи:
✖️ „Борис, цар български, приел християнската вяра в 862 г., а Владимир, княз руски, в 988 г. Колко години българите са се покръстили по-напред от русите?“
✖️ „Асен и Петър освободиха България от игото на гърците в 1190 г. След 206 години България падна под властта на турците. В коя година отечеството ни изгуби своята свобода?“
✖️ „Турците покориха Сърбия в 1459 година и владяха над нея цели 371 години. В коя година Сърбия доби свободата си?“
✖️ „Мохамед II превзе Цариград в 1453 г. Днешният султан Абдул Азис се възкачи на престола в 1861 г. Колко години има от превземането на Цариград до възцаряването на Абдул Азиса?“
✖️ „България падна под властта на турците в 1396 година. Колко години тя добрува под сянката на султаните? (До която година искате.)“
✖️ „Султанът има 800 жени, които всяка година се умножават с по 75. Колко е достигнал харемът на негово величество в разстояние на 10 години?“
Осмокласниците отговориха на поставените въпроси: Каква е целта на Ботев с включването на горепосочените задачи; Защо в онзи момент този учебник е приет за скандален; Каква според тях е съдбата му?
Макар да е унищожен, и никога не въведен в българските училища, учебникът на Ботев е доказателство за неговия неподправен патриотизъм, впрегнал дори математиката в служба на българската кауза, и вярата, че свободното бъдеще се кове на ученическата скамейка.