Враца плюс - вести от Дунав до Балкана
Краезнание

80 години от американската бомбардировка на Враца

  23.01.2024 23:24
80 години от американската бомбардировка на Враца

На 24-ти януари 1944 година, 300 американски тежки бомбардировачи трябвало да бомбардират София.

 Но в този ден природата е на страната на софиянци. Цялото Софийско поле е потънало в дебел слой мъгла. Самолетите на 15-та въздушна армия на САЩ не разполагат с уреди за сляпо бомбардиране, каквито имат нощните бомбардировачи на Кралските военновъздушни сили. И след като се въртят над Витоша в продължение на 45 минути, бомбардировачите поемат в различни посоки.  Съдбата спасява софиянци, обаче се оказва неблагоприятна към други българи. Една група самолети бомбардира град Скопие, тогава на територията на Царство България.

На 24-ти  януари 1944-та година, около 13:30 часа  41 военни самолети изсипват над град Враца смъртоносен товар от 380 бомби, с тежест около 250 кг. всяка. 370 от тях се възпламеняват, а 10 са обезвредени. Загиват 132-ма души, между тях цели фамилии, като Ангелови, Балиеви, Добралевски, Дянкови, Карабашеви, ранените са около 300. Загиват и двете невръстни дъщерички на поета Йосиф Петров. Без покрив остават 1 667 врачани. Повредените сгради са 823, като сред тях напълно разрушените са 243, а 180 остават необитаеми. Разрушени са и много значими за града обществени сгради - сградата на читалище "Развитие", училища  и др.

Изтребителите слизат ниско и обстрелват града, а мирното население е разстрелвано от упор с бордните картечници и оръдия. Бомбардирани са също селата Кунино и Беглеж, и още много други селища в Северна България. Според пилот на свален американски самолет в този ден, желанието на военните било да разрушат жп линията край Мездра, но заради мъглата - нападнали Враца...  Самолетът е свален от картечница, намираща се на Кулата на Мешчиите в града, а пилотите виждали как хората бягат, но стреляли по тях.

След трагедията Н.В. Царица Йоана изпраща на кмета на град Враца, от страна на Н.В. Царя сумата от 20 000 лева за подпомагане на бедните семейства в града, пострадали от бомбардировките, сочат документите на Държавен архив – Враца.

Последвалото  затишие е прекъснато на 16-ти и 30-ти март с удари,  насочени предимно към София.

Зловещата равносметка на операция „Point Blank“ /прицел от упор/:

 София е бомбардирана 11 пъти, както и Враца, Дупница и още 18 селища.  Хвърлени са 45 265 разрушителни и запалителни бомби. Част от тях са със закъснител, за да избухнат по-късно, когато хората са напуснали скривалищата.  Използвани са и бомби във вид на играчки и писалки, предназначени да убиват и осакатяват деца.

Загиват над 2477 души, 99 на сто от които са цивилни граждани, жени и деца. Ранените са двойно повече. Разрушени са общо над 12 000 сгради. Изсипаният над София 4350-тонен бомбен товар срива близо 1/4 от сградния фонд на столицата.  Материалните щети достигат астрономическата сума 24 млрд. лева.

 Демократът Чърчил посреща данните от разрушителните бомбардировки над България с думите: „Отлично!“

…. През 2014 година  по инициатива на Граждански комитет "Памет за Враца", на централния булевард "Никола Войводов" в града  бе открит Мемориал на загиналите врачани във Втората световна война и жертвите от въздушните бомбардировки над града. Мемориалът представлява 8-метрова плоча от мрамор и гранит, събрала 132-те имена на невинните жертви на този варварски акт. Мемориалът е проектиран от арх.Петър Златарски.