В по-голямата част от страната се очакват 30-40 л/кв. м, но в Западна България и Рило-Родопската област са възможни количества от порядъка до 100 л/кв. м. За това предупреди синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология Анастасия Стойчева пред NOVA. „Сега е доста сухо и това количество валеж ще е добро за стопаните. Когато обаче е за кратко време, както ще се случи сега, има опасност и от наводнения. Колегите хидролози ще предупредят за риска. Интензивните валежи се очакват само в събота”, добави тя.
От Националния институт по метеорология и хидрология издадоха предупреждение за събота с жълт и оранжев код за опасно време в цялата страна.
Оранжев код е обявен за цялата страна. В отделни области има и комбинирани предупреждения. Според легендата на НИМХ това означава "опасно време". Стойчева обясни, че страната ни се намира в челната част на бурята „Киърън”.
Бурята „Киърън”, която вилнее в Западна Европа, взе 9 жертви, сред които и 5-годишно дете.Загинаха хора в Италия, Испания, Белгия и Нидерландия. „В събота в Източна България все още ще духа югозападен вятър и температурите ще останат високи. Но в западната част на страната ще има значителни валежи”, добави синоптикът.
По-дългосрочната прогноза сочи, че през по-голямата част на ноември температурите ще останат над климатичните норм
През следващото денонощие, под влияние на преминаващ студен атмосферен фронт, по който ще се формира и приземен циклон, времето ще е динамично. През нощта над по-голямата част от страната ще се заоблачи. В Западна България ще започнат валежи от дъжд, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). В източните райони и в Предбалкана ще продължи да духа силен южен вятър и там минималните температури ще са високи, до 18°-20°, а в останалата част от страната - между 10° и 15°, в София около 10°. Атмосферното налягане ще бъде значително по-ниско от средното за ноември.
В събота в източната половина от страната ще продължи да духа силен юг-югозападен вятър, а в останалата част от страната вятърът временно ще се ориентира от северозапад и температурите ще се понижат. Над Западна и Централна България ще е предимно облачно, с валежи от дъжд, на места значителни, с гръмотевици, очакват се и градушки. Над Източна България преди обяд ще има разкъсана облачност, която след обяд ще се вплътни и на места също ще има валежи. Максималните температури ще са в широк интервал: от 12-13° в западните райони до 26°-28° на места в Източна България. Вечерта от югозапад валежите ще започнат да спират и облачността ще се разкъсва и намалява, най-късно, през нощта срещу неделя, в Североизточна България.
По Черноморието през по-голямата част от деня ще духа силен юг-югозападен вятър, който вечерта временно ще се ориентира от запад-северозапад. Облачността ще е разкъсана, след обяд ще се вплътни и на места ще превали дъжд. Максималните температури ще бъдат 25°-28°. Температурата на морската вода е 17°-19°. Вълнението на морето ще бъде 3-4 бала.
Над планините ще облачно, с валежи, на места значителни, с гръмотевични бури; над 2500 метра ще вали сняг. Ще духа бурен югозападен вятър, който след обяд в ниските части временно ще се ориентира от запад-северозапад. Максимална температура на височина 1200 метра около 12°, на 2000 метра - около 7°.
В неделя ще преобладава слънчево време. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от юг-югозапад. Минималните температури в повечето места ще са между 6° и 11°, максималните - между 18° и 23°. През нощта срещу понеделник от запад на изток ще има временни увеличения на облачността и на отделни места, главно в северозападните райони ще превали. Вятърът ще се ориентира от запад-северозапад и временно ще е до умерен. В понеделник отново ще бъде предимно слънчево; след обяд вятърът ще отслабне, температурите слабо ще се повишат.