Враца плюс - вести от Дунав до Балкана
Култура

Близо 250 самодейци се изявиха на XV Фолклорен фестивал „Типченица пее”

  04.09.2023 17:22
Близо 250 самодейци се изявиха на XV Фолклорен фестивал „Типченица пее”

В навечерието на Деня на Съединението - 6 септември, честван и като Ден на селото, в с. Типченица се проведе XV Фолклорен фестивал „Типченица пее“. Организатори на събитието бяха Кметство Типченица и местното Народно читалище „Съзнание-1899“, с подкрепата на Община Мездра и на спомоществователи.

Фестивалът започна със запалване на символичен огън на приемствеността между поколенията от най-малкия участник във фолклорния празник - 3-годишния Павел Кърлов, след което музикален поздрав към присъстващите отправи Фолклорната група за народни песни към типченското читалище с художествен ръководител Любомир Гешковски.

С приветствия към участниците и гостите на фестивала се обърнаха заместник-кметът на Община Мездра Нели Минева, кметският наместник на Типченица Георги Димитров и председателят на НЧ „Съзнание-1899“ Елеонора Георгиева. Водосвет за здраве отслужи енорийският свещеник на селото отец Васил Николов.

В тазгодишното издание на „Типченица пее“, което беше с конкурсен характер, взеха участие 237 самодейци - певци, танцьори и инструменталисти, от 12 населени места в областите Враца, Велико Търново и София - Борован, Враца, Велико Търново, Гара Бов, Девене, Зверино, Игнатица, Казичене, Ребърково, Три кладенци, Трудовец и Челопек. Те се съревноваваха в четири раздела: „Хорове и певчески групи“, „Индивидуални изпълнители/дуети“, „Танцови формации“ и „Инструментална музика“, в две възрастови групи - до 15 г. и над 15 г. Техните изпълнения оцени жури в състав: председател - Йоанна Аспарухова, хореограф, и членове - Тони Яшова, музикален педагог, и Елеонора Георгиева, председател на НЧ „Съзнание-1899”.

Призьори в отделните раздели и възрастови групи станаха:

Първа възрастова група - до 15 г.:

• Индивидуални изпълнители:

1-во място - Мелани Костова/ НЧ „Просвета-1925“ - с.  Ребърково,

2-ро място - Карина Михайлова/ НЧ „Просвета-1925“ - с.  Ребърково,

3-то място - Габриела Михайлова и Саниа Пешевска / НЧ „Просвета-1925“ - с.  Ребърково;

3-то място - Саниа Пешевска / НЧ „Просвета-1925“ - с.  Ребърково;

• Танцови формации:

1-во място - Детски танцов състав „Пламъче“/ НЧ „Огнище-1930“ - с. Челопек,

2-ро място - Детски танцов състав „Звездица“/ НЧ „Съзнание-1926“ - с. Девене;

Втора възрастова група - над 15 г.:

• Индивидуални изпълнители/ дуети:

1-во място - Трио от НЧ „Христо Ботев-1909“ - с. Казичене,

2-ро място - Славчо Петков/ НЧ „Светлина-1896“ - с. Гара Бов

3-то място - Венцислав Иванов/ НЧ „Цани Иванов 1907“ - с. Борован;

• Хорове и певчески групи:

1-во място - Женски народен хор/ НЧ „Огнище-1930“ - с. Челопек,

2-ро място - Певческа група за обработен фолклор „Бовска китка“/ НЧ „Светлина-1896“ - с. Гара Бов,

3-то място - Женска певческа група „Плетеница“/ НЧ „Факел-1926“ - с. Зверино,

3-то място - Певческа група „Детелина“/ НЧ „Съзнание-1926“ - с. Девене;

• Инструментална музика:

1-во място - Йордан Борисов/ НЧ „Факел-1926“ - с. Зверино,

2-ро място - Милчо Гергов/ НЧ „Факел-1926“ - с. Зверино,

3- то място - Димо Филипов/ НЧ „Факел-1926“ - с. Зверино;

Специална награди на журито:

Мая Сарайска - НЧ „Цани Иванов1907“ - с. Борован,

Димитър Йорданов и Денис Борисов - гр. Велико Търново,

Детски танцов състав „Пламъче“/ НЧ „Огнище-1930“ - с. Челопек.

Всички участници във фестивала получиха грамоти за обогатяване и съхранение на българския фолклор, а призьорите - плакети, статуетки и медали.

За празника на българския фолклор допринесоха също гост изпълнителите на фестивала - народният певец от Родопската фолклорна област Любомир Петов и гайдарят Стефан Янев, Ансамбъл „Мездра“ и музикантът Цветомир Дамянов.

По традиция, пременен в народна носия, кметският наместник на Типченица Георги Димитров, чийто родови корени са от смолянското село Гела̀, врътна автентично хайдушко чеверме.