Рециклиране на хартия, VR изживявания, уникални арт-инсталации в център „Книгини“ във врачанското село Челопек
Родното село на Вазовата героиня баба Илийца и първото българско село на книгата
Представете си – разхождайки се из улиците на едно българско село, прелиствате страниците на българска и световна литература, наслаждавате се на красотата на природата, богатото културно-историческо наследство и чистия въздух. В селото има социално предприятие, книжарничка с мисия, потапяте се и чертаете маршрути с филми във виртуална реалност (VR), достигате до пълнотата на мислите си и свежестта на идеите си.
Това е врачанското село Челопек – родното село на Вазовата героиня баба Илийца и първото българско село на книгата.
Затворената детска градина в селото е преобразувана в настоящ център „Книгини“, където може да се насладите на VR изживявания, сред които и „Дестинация Враца – величие и красота в 360°“, тематични работилници, творчески ателиета, игри, изненади и уникални арт-инсталации.
„Прекрасен начин да се откъснете от забързаното ежедневие и да изживеете незабравими моменти с приятели, колеги и семейството си. Тук ви очакват различните изживявания – от книгата и писаното слово до виртуална реалност и атракции. Потопете се в атмосферата на първото българско село на книгата – на прохлада, със спиращи дъха гледки, изключително природно и културно-историческо наследство“, споделят от сдружение „Книгини“.
През месец август център „Книгини“ е отворен всяка събота от 10:00–17:00 ч. и неделя от 10:00–14:00 ч.
---- Сдружение „Книгини“ са НПО в обществена полза. Създатели на първото българско село на книгата – с. Челопек, Врачанско, пълноправен член на Международната организация на градовете на книгата (International Organisation of Book Towns), първата книжарничка с мисия в българско село – Книжарничка „Извор“, с. Челопек / Izvor Bookshop, както и социално предприятие Творилница „Добрини“, в коeто творят жени в неравностойно положение от селото. Сдружението вдъхна живот на сградния фонд на затворената детска градина във врачанското село, преобразявайки я в настоящ център „Книгини“. Първият по рода си VR филм в България „Дестинация Враца – величие и красота в 360°“ е създаден по тяхна идея и в изпълнение на родолюбивата им мисия.