- Освен двама братя - Христо и Петър, Васил Иванов Кунчев е имал и две сестри – Яна и Мария. Мария умира рано, а Яна е единствената, която оставя наследници.
- Според последни изследвания, рождената година на Апостола не е 1837, а 1840, или дори 1843.
- Вече се знае, че залавянето на Левски не е резултат само от разкритията на Димитър Общи след Арабаконашкия обир. Месеци преди това турската полиция е била по следите му и е знаела за дейността му.
- Според описание на гърба на снимка, по която турската полиция е издирвала Левски, гор ната му устна е била издадена навън поради стърчащ напред зъб.
- Точната дата на кончината на Апостола е 18 февруари по нов стил. Според Грегорианския календар, въведен в България през 1916 г., за събития от XIX в. се прибавят 12 (а не 13) дни.
- Все повече историци и изследователи отхвърлят тезата за предателството на поп Кръстьо. Приема се, че залавянето на Левски е лошо съчетание на обстоятелства – грешки на Ловешкия и Букурещкия комитет, активна разузнавателна дейност на османските власти и полиция, разкритията след обира на турската поща, дори субективни слабости на други негови сподвижници.
- Много изследователи определят Левски като последовател на Г. С. Раковски, но неговият идеен учител е бил Иван Касабов, председател на ТБЦК, създаден през 1867 г.
- Иван Касабов е един от първите доказани масони в българското революционно движение. Поради този факт, както и поради някои сходства в идеологията, теорията за принадлежността на В. Левски към масонството намира все повече привърженици.
- На Васил Левски принадлежи идейния проект за знаме на Карловския революционен комитет. Това знаме е развято години по-късно, при обявяването на Априлското въстание, тъй като знамето на Райна Попгеоргиева не е било готово.
- В България и в чужбина има общо 175 паметника на Васил Левски. 122 читалища и 169 училища в България носят неговото име.