Вести от Дунав до Балкана
Спорт

Аржентина е новият световен шампион по футбол

18.12.2022 22:20

Аржентина спечели финала на Световното първенство по футбол в Катар след драматичен и много оспорван мач срещу досегашните шампиони от Франция.

Лионел Меси откри от дузпа 23-тата минута, а 14 след това Анхел Ди Мария удвои аванса на южноамериканците. Малко по-късно отборът на Франция успя да изравни, като Килиан Мбапе вкара 2 гола за по-малко от 3 минути.

Редовното време не стигна на аржентинци и французи да премерят сили, което наложи продължение на срещата. Във втората му част Меси отбеляза втория си гол при драматично положение пред вратата на Франция, а дълбоко в продължението Мбапе вкара третия си гол от дузпа.

Това превърна срещата в една от най-зрелищните в историята на Световното по футбол.

Аржентина спечели световната титла срещу петлите след дузпи - 4:2  в полза на южноамериканците, след като французите пропуснаха две дузпи, хванати от аржентинския вратар Емилиано Мартинес. Пропуските за Франция бяха от Кингсли Коман и Орилиен Чуамени.

Победния удар във вратата на противниците вкара Гонсало Монтиел. Успешни дузпи записаха преди това Меси, Пауло Дибала и Леандро Паредес. За Франция дузпи отбелязаха Килиан Мбапе и Рандъл Коло Муани.