Враца плюс - вести от Дунав до Балкана
Вести от Дунав до Балкана
България

Празнуваме Петковден

  14.10.2021 00:38
Празнуваме Петковден

На 14 октомври православната църква отбелязва деня на преподобната  Параскева, наричана още Света Петка Българска

 Света Петка е източно-православна светица, живяла през XI век в тракийският град Епиват. Още 10-годишна решава да се посвети на християнството, живее отшелнически и раздава имуществото си на нуждаещите се. Мощите ѝ са пренесени в Търново през 1234 година, където остават до превземането на града, а Света Петка се счита за закрилница на българския народ и държава. Освен това, тя е покровителка на жените и домашните дейности като шиене, тъкане, предене. Света Петка е най-почитаната българска светица. В нейно име има изградени множество храмове, а освен това тя е покровителка на градовете Търново, Габрово и Троян. 

Петковден бележи края на земеделската работа – последната есенна сеитба, прибирането на реколтата. Дотогава всичката земеделска работа трябва да е приключила, затова и народът казва „ На Петковден ралото да ти е под стрехата”.

Денят празнуват и овчарите – на Петковден те пускат кочовете при овцете, след което на овчаря се носи дар баница.  След това до Димитровден (26 октомври), докато трае оплождането на домашния добитък, жените не бива да работят с вълна, а ножиците се завързват с червен конец – „за да не се отваря устата на вълка” След оплождането, по традиция, жените изпичат пресни питки и ги раздават, за да се роди здрав добитък.

Дните от Петковден до Димитровден имат митичен смисъл съответстващ на Мръсните Погани дни. Тези дванадесет дни наричани още "вълче или вампирско погано" представляват сакрална граница между старата и новата година. В тези дни чудати и отвъдни същества бродят по човешките земи и светът е по-хаотичен и опасен. 

На Петковден се правят родови курбани и се месят обредни хлябове, като най-големият, наречен „Света Петка”, се слага на трапезата върху мъжка риза, паничка сол и чаша вино. Къщата се ръси със светена вода, обредният хляб се прекажда и цялото семейство му се покланя три пъти. След това най-възрастната жена вдига хляба високо и благославя с него всички и раздава парченца.

На масата на Петковден е хубаво да присъства: гювеч с овче месо, яхния с праз, лозови сърми, курбан чорба.

На 14 октомври, Петковден, имен ден празнуват хората с имена Петка, Петко, Пенко, Пенка, Параскева, Параскев, Кева.

 

Последни
Анкета
Каква енергия за отопление ще използвате през зимния сезон?

Резултати